Socker, margarin (vegetabiliska oljor (palm och raps), vatten, salt, naturlig arom, vitamin A), HAVREgryn, choklad (socker, kakaosmör, helMJÖLKspulver, kakaomassa, fettreducerat kakaopulver, emulgeringsmedel E322), kakao, kakaosmör, arom (mocka), potatisstärkelse, arom (vanillin). Kan innehålla spår av mandel, hasselnötter.
Smaskig chokladboll på havregryn och med mockasmak, doppad i ljus choklad och rullad i pärlsocker.
205612586118 / Djupfryst -- Kaffebröd/Degämne/Smördeg -- Kakor -- Övriga kakor
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 20 |
| Användningsinstruktioner: | Tinas i 3-4 timmar i kyl i sin förpackning. Upptinad produkt hållbar i 20 dagar i kyl vid högst + 8 °C i sin förpackning. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2249 kJ |
| Energi: | 541 kcal |
| Fett: | 37 g |
| - Varav mättat fett: | 18 g |
| Kolhydrat: | 44 g |
| - Varav sockerarter: | 16 g |
| Protein: | 4,7 g |
| Fiber: | 4,4 g |
| Salt: | 0,31 g |
| Havre | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07340063356250 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 5625 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 27340063356254 |
| Artikelkategori: | Chokladboll |
|---|---|
| Produktnamn: | Chokladboll pärl ljus choklad |
| Varumärke: | Crebon |
| Förpackningsstorlek: | 54 st |
| Leverantörens artikelnummer | 5625 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Smaskig chokladboll på havregryn och med mockasmak, doppad i ljus choklad och rullad i pärlsocker. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-05-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker, margarin (vegetabiliska oljor (palm och raps), vatten, salt, naturlig arom, vitamin A), HAVREgryn, choklad (socker, kakaosmör, helMJÖLKspulver, kakaomassa, fettreducerat kakaopulver, emulgeringsmedel E322), kakao, kakaosmör, arom (mocka), potatisstärkelse, arom (vanillin). Kan innehålla spår av mandel, hasselnötter. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Användningsinstruktioner | Tinas i 3-4 timmar i kyl i sin förpackning. Upptinad produkt hållbar i 20 dagar i kyl vid högst + 8 °C i sin förpackning. |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 20 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 245 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 4295 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4050 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 4050 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 292 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 392 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27340063356254 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Basnivåförpackningar 07340063356250 |
| Artikelkategori: | Chokladboll |
|---|---|
| Varumärke: | Crebon |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-05-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 231160 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1104 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |