Margarin (vegetabiliska oljor (palm och raps), vatten, salt, naturlig arom, vitamin A), socker, HAVREgryn, choklad (socker, kakaosmör, helMJÖLKspulver, kakaomassa, fettreducerat kakaopulver, emulgeringsmedel E322), kokos , kakao, kakaosmör, arom (mocka), potatisstärkelse, arom (vanillin). Kan innehålla spår av mandel, hasselnöt.
Smaskig chokladboll på havregryn och med mockasmak, doppad i ljus choklad och rullad i kokos.
205612586118 / Djupfryst -- Kaffebröd/Degämne/Smördeg -- Kakor -- Övriga kakor
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 20 |
| Användningsinstruktioner: | Tinas i 3-4 timmar i kyl i sin förpackning. Upptinad produkt hållbar i 20 dagar i kyl vid högst + 8 °C i sin förpackning. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2249 kJ |
| Energi: | 541 kcal |
| Fett: | 37 g |
| - Varav mättat fett: | 18 g |
| Kolhydrat: | 44 g |
| - Varav sockerarter: | 16 g |
| Protein: | 4,7 g |
| Fiber: | 4,4 g |
| Salt: | 0,31 g |
| Havre | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07340063356076 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 5607 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 27340063356070 |
| Artikelkategori: | Chokladboll |
|---|---|
| Produktnamn: | Chokladboll kokos ljus choklad |
| Varumärke: | Crebon |
| Förpackningsstorlek: | 54 st |
| Leverantörens artikelnummer | 5607 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Smaskig chokladboll på havregryn och med mockasmak, doppad i ljus choklad och rullad i kokos. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-05-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Margarin (vegetabiliska oljor (palm och raps), vatten, salt, naturlig arom, vitamin A), socker, HAVREgryn, choklad (socker, kakaosmör, helMJÖLKspulver, kakaomassa, fettreducerat kakaopulver, emulgeringsmedel E322), kokos , kakao, kakaosmör, arom (mocka), potatisstärkelse, arom (vanillin). Kan innehålla spår av mandel, hasselnöt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Användningsinstruktioner | Tinas i 3-4 timmar i kyl i sin förpackning. Upptinad produkt hållbar i 20 dagar i kyl vid högst + 8 °C i sin förpackning. |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 20 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 245 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 4295 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4050 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 4050 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 292 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 392 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27340063356070 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Basnivåförpackningar 07340063356076 |
| Artikelkategori: | Chokladboll |
|---|---|
| Varumärke: | Crebon |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-05-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 231160 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1104 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |