Rundkornigt ris
Grötris är ett rundkornigt ris som lämpar sig för tillagning av gröt och desserter. Det går dessutom alldeles utmärkt att använda det till puddingar och i kåldolmar. Ursprung huvudingrediens/er: Italien
100910484102 / Kolonial/Speceri -- Ris -- Risgryn, polerat -- Risgryn, rundkorn
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Hållbarhet efter öppning: | 480 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1513 kJ |
| Energi: | 357 kcal |
| Fett: | 1 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 80 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Protein: | 5,8 g |
| Salt: | 0,01 g |
| Fiber: | 2,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 04013847600384 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 199257 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 04013847600391 |
| Artikelkategori: | Grötris |
|---|---|
| Produktnamn: | Grötris |
| Varumärke: | Golden Temple |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 199257 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Grötris, gröt, risgryn, rundkornigt ris, ris |
|---|
| Marknadsbudskap: | Grötris är ett rundkornigt ris som lämpar sig för tillagning av gröt och desserter. Det går dessutom alldeles utmärkt att använda det till puddingar och i kåldolmar. Ursprung huvudingrediens/er: Italien |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-09-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rundkornigt ris |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 480 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 5 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1005 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 60 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 90 mm |
| Artikelns höjd: | 170 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 04013847600391 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 04013847600384 |
| Ingår i: | 84 st Toppnivåförpackningar 37393082110496 |
| Artikelkategori: | Grötris |
|---|---|
| Produktnamn: | Grötris |
| Varumärke: | Golden Temple |
| Förpackningsstorlek: | 10x1 kg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-09-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 300 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10350 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 195 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 17 mm |
| Staplingsbarhet | 7 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37393082110496 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 84 st Mellannivåförpackningar 04013847600391 |
| Artikelkategori: | Grötris |
|---|---|
| Varumärke: | Golden Temple |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-05-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 894400 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1340 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |