Utvald vit majs, nixtamaliserad med kalciumoxid (E529), berikad med järn, zink, vitamin B3 (niacin, E375), vitamin B1 (tiamin, E101) och folsyra (E160a).
Autentiskt majstortillamjöl tillverkat av mald, torkad majs. Perfekt för att göra masa harina (deg) till tortillas, sopes och empanadas, enchiladas och huaraches. Detta är ett nixtamaliserat mjöl, vilket innebär att majsen har behandlats med kalk – det gör den lättare att smälta och tillför extra kalcium.
100110134024 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Övrigt mjöl -- Majsmjöl
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 30 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt i rumstemperatur. |
| Användningsinstruktioner: | Tillagning: Blanda 3 koppar vatten med majstortillamjölet och rör om tills konsistensen och texturen är jämn (cirka 10 minuter). Degen är klar när den inte längre fastnar på händerna. Forma 13 bollar av deg i samma storlek (ungefär som golfbollar) och platta ut dem till tortillas. Grädda dem på en het crêpeplatta eller i en stekpanna. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1440 kJ |
| Energi: | 344 kcal |
| Fett: | 4 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 75 g |
| - Varav sockerarter: | 1 g |
| Protein: | 8 g |
| Salt: | 0 g |
| Allergenpåstående: | Allergener: Glutenfri, innehåller inga allergener. Lämplig för: Vegetarianer. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07501077400050 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 07501077400159 |
| Artikelkategori: | Mjöl |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Vitt majsmjöl till tortilla |
| Produktnamn: | Vitt majsmjöl |
| Varumärke: | Maseca |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Sökbegrepp E-handel | maseca, majsmjöl, mjöl till tortilla |
|---|
| Marknadsbudskap: | Autentiskt majstortillamjöl tillverkat av mald, torkad majs. Perfekt för att göra masa harina (deg) till tortillas, sopes och empanadas, enchiladas och huaraches. Detta är ett nixtamaliserat mjöl, vilket innebär att majsen har behandlats med kalk – det gör den lättare att smälta och tillför extra kalcium. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Autentiskt majstortillamjöl tillverkat av mald, torkad majs. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-31 |
| Produktklass, kod: | 10000158 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Utvald vit majs, nixtamaliserad med kalciumoxid (E529), berikad med järn, zink, vitamin B3 (niacin, E375), vitamin B1 (tiamin, E101) och folsyra (E160a). |
|---|
| Tillverkningsland: | Mexiko |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt i rumstemperatur. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tillagning: Blanda 3 koppar vatten med majstortillamjölet och rör om tills konsistensen och texturen är jämn (cirka 10 minuter). Degen är klar när den inte längre fastnar på händerna. Forma 13 bollar av deg i samma storlek (ungefär som golfbollar) och platta ut dem till tortillas. Grädda dem på en het crêpeplatta eller i en stekpanna. |
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 30 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1000 gram |
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 120 mm |
| Artikelns höjd: | 220 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07501077400159 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 1626812 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07501077400050 |
| Ingår i: | 45 st Toppnivåförpackningar 17350180159525 |
| Artikelkategori: | Mjöl |
|---|---|
| Produktnamn: | Vitt majsmjöl |
| Varumärke: | Maseca |
| Förpackningsstorlek: | 10 x 1kg |
| Leverantörens artikelnummer | 1626812 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | maseca, majsmjöl, mjöl till tortilla |
|---|
| Marknadsbudskap: | Autentiskt majstortillamjöl tillverkat av mald, torkad majs. Perfekt för att göra masa harina (deg) till tortillas, sopes och empanadas, enchiladas och huaraches. Detta är ett nixtamaliserat mjöl, vilket innebär att majsen har behandlats med kalk – det gör den lättare att smälta och tillför extra kalcium. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Autentiskt majstortillamjöl tillverkat av mald, torkad majs. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-31 |
| Produktklass, kod: | 10000158 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt i rumstemperatur. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tillagning: Blanda 3 koppar vatten med majstortillamjölet och rör om tills konsistensen och texturen är jämn (cirka 10 minuter). Degen är klar när den inte längre fastnar på händerna. Forma 13 bollar av deg i samma storlek (ungefär som golfbollar) och platta ut dem till tortillas. Grädda dem på en het crêpeplatta eller i en stekpanna. |
| Hållbarhet efter öppning: | 90 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 10000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 10000 gram |
| Artikelns bredd: | 280 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 380 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350180159525 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 45 st Mellannivåförpackningar 07501077400159 |
| Artikelkategori: | Mjöl |
|---|---|
| Varumärke: | Maseca |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-31 |
| Produktklass, kod: | 10000158 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt i rumstemperatur. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tillagning: Blanda 3 koppar vatten med majstortillamjölet och rör om tills konsistensen och texturen är jämn (cirka 10 minuter). Degen är klar när den inte längre fastnar på händerna. Forma 13 bollar av deg i samma storlek (ungefär som golfbollar) och platta ut dem till tortillas. Grädda dem på en het crêpeplatta eller i en stekpanna. |
| Hållbarhet efter öppning: | 90 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 475000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |