Vegan majonnäs (rapsolja, vatten, modifierad stärkelse, ättiksprit, salt, socker, citronjuicekoncentrat, arom, konserveringsmedel (E202, E211), förtjockningsmedel (E415)), vatten, socker, kikkomansoja (vatten, SOJABÖNOR, VETE, salt), SESAMOLJA, SESAMFRÖN vita rostade, dijonSENAP (vatten, SENAPSFRÖ, ättika, salt, surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E224 (SULFIT))), ättika, salt, szechuanpeppar, förtjockningsmedel (E415), smakförstärkare (E621).
Sött, krämigt, syrligt och fyllt med rostad sesam, balanserat av en aromatisk touch sichuanpeppar. En japansk klassiker i perfekt balans — enkel att gilla, lätt att kombinera med bowls, sallader och grillat
307213824663 / Färskvaror/Kylvaror -- Majonnäs/Majonnäsprodukter -- Majonnässåser -- Övriga majonnässåser
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Nej |
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
| Hållbarhet efter öppning: | 210 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara 2-8°c |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1665 kJ |
| Energi: | 404 kcal |
| Fett: | 39 g |
| - Varav mättat fett: | 2,9 g |
| Kolhydrat: | 13,1 g |
| - Varav sockerarter: | 10,5 g |
| Protein: | 1,6 g |
| Salt: | 2,1 g |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Allergenpåstående: | Fri från ägg |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350106028532 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 4 st Toppnivåförpackningar 17350106028539 |
| Artikelkategori: | Dressing |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Sött, krämigt, syrligt & massor av rostad sesam tillsammans med en aromatisk touch av rostad sichuanpeppar. En japansk klassiker i perfekt balans som garanterat överraskar & är enkel att gilla. |
| Produktnamn: | Goma Sesame Dressing 900 g |
| Varumärke: | Artonnaise |
| Förpackningsstorlek: | 900g |
| Variantbeskrivning: | Sesamdressing |
| Variantbeskrivning: | Sesame dressing |
| Kontaktadress: | Smakamera AB Pepparvägen 1, 123 56 Farsta |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| Sökbegrepp E-handel | goma, goma dressing, sesamdressing, japansk dressing, sesam dressing, sushi dressing, bowl dressing, asiatisk dressing, vegansk dressin |
|---|
| Marknadsbudskap: | Sött, krämigt, syrligt och fyllt med rostad sesam, balanserat av en aromatisk touch sichuanpeppar. En japansk klassiker i perfekt balans — enkel att gilla, lätt att kombinera med bowls, sallader och grillat |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Krämig sesamdressing med rostad sesam och en touch sichuanpeppar — en japansk klassiker i perfekt balans. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-14 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vegan majonnäs (rapsolja, vatten, modifierad stärkelse, ättiksprit, salt, socker, citronjuicekoncentrat, arom, konserveringsmedel (E202, E211), förtjockningsmedel (E415)), vatten, socker, kikkomansoja (vatten, SOJABÖNOR, VETE, salt), SESAMOLJA, SESAMFRÖN vita rostade, dijonSENAP (vatten, SENAPSFRÖ, ättika, salt, surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E224 (SULFIT))), ättika, salt, szechuanpeppar, förtjockningsmedel (E415), smakförstärkare (E621). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara 2-8°c |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Sortera flaska och kork som plast |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 210 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska, Engelska, Finska |
|---|
| Skattesats | 6% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 52 gram |
| Förpackningsegenskap: | Inre beläggning eller höljen |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Återanvändbar |
| Artikelns bruttovikt: | 952 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 900 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 900 gram |
|---|
| Vikt/volym (per st): | 900 Gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 81.5 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 81.5 mm |
| Artikelns höjd: | 253 mm |
| Staplingsbarhet | 6 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350106028539 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 853 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07350106028532 |
| Artikelkategori: | Dressing |
|---|---|
| Varumärke: | Artonnaise |
| Variantbeskrivning: | Sesamdressing |
| Variantbeskrivning: | Sesame dressing |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-14 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-06-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-06-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara 2-8°c |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Sortera flaska och kork som plast |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 210 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 336 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4144 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 160 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 160 mm |
| Artikelns höjd: | 284 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 28 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |