
Vetemjöl 60 %, vatten, salt med jod (salt, kaliumjodat, klumpförebyggande medel: E535), bakpulver (jäsmedel: E450i, E500ii, vetemjöl, vetestärkelse, rapsolja), palmfett, rapsolja, margarin (vegetabiliska oljor (palm, raps), vatten, emulgeringsmedel: E471, E475, E322, salt, surhetsreglerande medel: E330, konserveringsmedel: E202, arom, färgämne: E160b(i)), fuktighetsbevarande medel: E422, förtjockningsmedel: E412, förbättringsmedel (vetemjöl, emulgeringsmedel: E471, dextros, jäsmedel: E450, E500, stabiliseringsmedel: E412, konserveringsmedel: E282, E202, surhetsreglerande medel: E296, rapsolja, fullhärdad solrosolja), konserveringsmedel: E282, E202, surhetsreglerande medel: E296.
Mjuka och följsamma vetetortillas som smakar nybakat och hemgjort. Dessa mångsidiga tortillas är perfekta för att skapa läckra wraps, tacos och quesadillas. Går bra att äta direkt som de är eller steka på häll/värma i mikrovågsugn.
100810466416 / Kolonial/Speceri -- Gräddade/ogräddade skal/bottnar -- Tacos -- Tacos
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och skall konsumeras inom 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Redo att äta |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1160 kJ |
| Energi: | 278 kcal |
| Fett: | 4,9 g |
| - Varav mättat fett: | 2,3 g |
| Kolhydrat: | 48 g |
| - Varav sockerarter: | 1,7 g |
| Protein: | 8,9 g |
| Salt: | 3,00 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350099900600 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 17350099900607 |
| Artikelkategori: | Tortillas |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Vetetortilla 20cm |
| Produktnamn: | Vetetortilla 20cm |
| Varumärke: | Taco Kings |
| Förpackningsstorlek: | 10x45g |
| Sökbegrepp E-handel | vetetortillas, tacos, tortilla |
|---|
| Marknadsbudskap: | Mjuka och följsamma vetetortillas som smakar nybakat och hemgjort. Dessa mångsidiga tortillas är perfekta för att skapa läckra wraps, tacos och quesadillas. Går bra att äta direkt som de är eller steka på häll/värma i mikrovågsugn. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | En vetetortillas som smakar nybakad och hemmagjord. Redo att ätas. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-29 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000165 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vetemjöl 60 %, vatten, salt med jod (salt, kaliumjodat, klumpförebyggande medel: E535), bakpulver (jäsmedel: E450i, E500ii, vetemjöl, vetestärkelse, rapsolja), palmfett, rapsolja, margarin (vegetabiliska oljor (palm, raps), vatten, emulgeringsmedel: E471, E475, E322, salt, surhetsreglerande medel: E330, konserveringsmedel: E202, arom, färgämne: E160b(i)), fuktighetsbevarande medel: E422, förtjockningsmedel: E412, förbättringsmedel (vetemjöl, emulgeringsmedel: E471, dextros, jäsmedel: E450, E500, stabiliseringsmedel: E412, konserveringsmedel: E282, E202, surhetsreglerande medel: E296, rapsolja, fullhärdad solrosolja), konserveringsmedel: E282, E202, surhetsreglerande medel: E296. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ej specificerad |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och skall konsumeras inom 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Redo att äta |
| Återvinningsinstruktioner: | Plast förpackning sorteras i brännbart |
| Högsta förvaringstemperatur: | 24 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Format för datummärkning, kod: | yymmdd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Vakuumpackad |
| Artikelns bruttovikt: | 450 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 450 gram |
| Artikelns bredd: | 390 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 10 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350099900607 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | A500238 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07350099900600 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 07350180150013 |
| Artikelkategori: | Tortillas |
|---|---|
| Produktnamn: | Vetetortilla 20cm |
| Varumärke: | Taco Kings |
| Förpackningsstorlek: | 12x450g |
| Leverantörens artikelnummer | A500238 |
|---|---|
| Distributörens artikelnummer | 11141394 |
| Sökbegrepp E-handel | vetetortillas, tacos, tortilla |
|---|
| Marknadsbudskap: | Mjuka och följsamma vetetortillas som smakar nybakat och hemgjort. Dessa mångsidiga tortillas är perfekta för att skapa läckra wraps, tacos och quesadillas. Går bra att äta direkt som de är eller steka på häll/värma i mikrovågsugn. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | En vetetortillas som smakar nybakad och hemmagjord. Redo att ätas. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-05-30 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000165 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Behövs inte kylas eller frysas i förpackning. Förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp, hållbarhet i kylskåp 3dagar, hållbarhet se förpackning |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Redo att äta |
| Återvinningsinstruktioner: | Plast förpackning sorteras i brännbart |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
|---|
| Övriga påståenden: | Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå. |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Tull, avgift eller skattesats | 6% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6100 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5400 gram |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350180150013 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 17350099900607 |
| Artikelkategori: | Tortillas |
|---|---|
| Varumärke: | Taco Kings |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000165 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Artikelns bruttovikt: | 391000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1144 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 10 st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |