
VETEMJÖL (malt av KORN, mjölbehandlingsmedel E300), vatten, OST, skinka 12% (mald skinka* (73%), vatten, svål*, potatismjöl, salt, druvsocker, antioxidationsmedel E300, rosmarin, konserveringsmedel E250, rökarom), tomatpuré, rapsolja, Mozzarella (MJÖLK, salt, startkultur, mikrobiologiskt löpe), CRÈME FRAICHE, torkad surdeg av VETE/bovete, fullkorns RÅGMJÖL (malt av KORN), salt, olivolja, jäst, socker, modifierad stärkelse, kryddor (bl. a. vitlök, oregano, basilika), vitvinsvinäger, VETEGLUTEN. Kan innehålla spår av ägg. *Ursprung: EU.
Pizza med skinka, ost och tomat
204512176335 / Djupfryst -- För- och huvudrättsbakverk med fyllning -- Pizza med fyllning -- Pizza, kött
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Ta ut pizzan ur förpackningen. Värm på plåt i varmluftsugn, 150-180°C. Fryst ca 20-25 min, tinad ca 10 min. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring: -18°C. Kan förvaras i kylskåp (+5°C) i högst två dygn. Bör ej frysas efter upptining. |
| Användningsinstruktioner: | Bör ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Protein: | 11 g |
| Kolhydrat: | 27 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Fett: | 7,2 g |
| - Varav mättat fett: | 3,6 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Fiber: | 1,3 g |
| Energi: | 220 kcal |
| Energi: | 922 kJ |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310960055181 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17310960055188 |
| Artikelkategori: | Super Size Vesuvio |
|---|---|
| Produktnamn: | Super Size Vesuvio |
| Varumärke: | Billys |
| Förpackningsstorlek: | 660 g |
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | SE-531 82 Källby, SWEDEN |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | 020-76 40 20 |
| Hemsida: | billys.com |
| Marknadsbudskap: | Pizza med skinka, ost och tomat |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL (malt av KORN, mjölbehandlingsmedel E300), vatten, OST, skinka 12% (mald skinka* (73%), vatten, svål*, potatismjöl, salt, druvsocker, antioxidationsmedel E300, rosmarin, konserveringsmedel E250, rökarom), tomatpuré, rapsolja, Mozzarella (MJÖLK, salt, startkultur, mikrobiologiskt löpe), CRÈME FRAICHE, torkad surdeg av VETE/bovete, fullkorns RÅGMJÖL (malt av KORN), salt, olivolja, jäst, socker, modifierad stärkelse, kryddor (bl. a. vitlök, oregano, basilika), vitvinsvinäger, VETEGLUTEN. Kan innehålla spår av ägg. *Ursprung: EU. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 19059080 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: -18°C. Kan förvaras i kylskåp (+5°C) i högst två dygn. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör ej frysas efter upptining. |
| Återvinningsinstruktioner: | Källsorteras som pappersförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 665 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 660 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 660 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 40 mm |
| Artikelns höjd: | 225 mm |
| Typ av kravspecifikation: | Kontroll- eller identifieringsmärke för livsmedel av animaliskt ursprung |
|---|---|
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Nej |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310960055188 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5518 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07310960055181 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37310960055182 |
| Artikelkategori: | Super Size Vesuvio |
|---|---|
| Produktnamn: | Super Size Vesuvio |
| Varumärke: | Billys |
| Leverantörens artikelnummer | 5518 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | SE-531 82 Källby, SWEDEN |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | 020-76 40 20 |
| Hemsida: | billys.com |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 4265 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 264 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 300 mm |
| Artikelns höjd: | 252 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37310960055182 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 17310960055188 |
| Artikelkategori: | Super Size Vesuvio |
|---|---|
| Varumärke: | Billys |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 219520 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1158 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |