
VETEMJÖL (malt av KORN, mjölbehandlingsmedel E300), vatten, OST, kyckling*(6%), CRÈME FRAICHE, tomatpuré, grön chili (chili, vatten, vinäger, salt, surhetsreglerandemedel E330, konsistensmedel E509), tomat, lök, salt, torkad surdeg av VETE/bovete, fullkorns RÅGMJÖL (malt av KORN), kryddor (bl. a. oregano, basilika, timjan, paprika, chili, kummin, spiskummin), olivolja, modifierad stärkelse, rapsolja, potatisstärkelse, jäst, socker, vitlök, vitvinsvinäger, VETEGLUTEN, kryddextrakt, solrosolja. Kan innehålla spår av ägg. *Ursprung: EU.
Pizza med kyckling kebab, ost och tomat
204512176335 / Djupfryst -- För- och huvudrättsbakverk med fyllning -- Pizza med fyllning -- Pizza, kött
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Ta ut pizzan ur förpackningen. Värm på plåt i varmluftsugn, 150-180°C. Fryst ca 20-25 min, tinad ca 10 min. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring: -18°C. Kan förvaras i kylskåp (+5°C) i högst två dygn. Bör ej frysas efter upptining. |
| Användningsinstruktioner: | Bör ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Protein: | 9,4 g |
| Kolhydrat: | 27 g |
| - Varav sockerarter: | 0,9 g |
| Fett: | 6,9 g |
| - Varav mättat fett: | 3,5 g |
| Salt: | 1,5 g |
| Fiber: | 1,5 g |
| Energi: | 209 kcal |
| Energi: | 873 kJ |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Råg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310960055167 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17310960055164 |
| Artikelkategori: | Super Size Chicken Kebab |
|---|---|
| Produktnamn: | Super Size Chicken Kebab |
| Varumärke: | Billys |
| Förpackningsstorlek: | 660 g |
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | SE-531 82 Källby, SWEDEN |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | 020-76 40 20 |
| Hemsida: | billys.com |
| Marknadsbudskap: | Pizza med kyckling kebab, ost och tomat |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL (malt av KORN, mjölbehandlingsmedel E300), vatten, OST, kyckling*(6%), CRÈME FRAICHE, tomatpuré, grön chili (chili, vatten, vinäger, salt, surhetsreglerandemedel E330, konsistensmedel E509), tomat, lök, salt, torkad surdeg av VETE/bovete, fullkorns RÅGMJÖL (malt av KORN), kryddor (bl. a. oregano, basilika, timjan, paprika, chili, kummin, spiskummin), olivolja, modifierad stärkelse, rapsolja, potatisstärkelse, jäst, socker, vitlök, vitvinsvinäger, VETEGLUTEN, kryddextrakt, solrosolja. Kan innehålla spår av ägg. *Ursprung: EU. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 19059080 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring: -18°C. Kan förvaras i kylskåp (+5°C) i högst två dygn. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör ej frysas efter upptining. |
| Återvinningsinstruktioner: | Källsorteras som pappersförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 665 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 660 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 660 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 40 mm |
| Artikelns höjd: | 225 mm |
| Typ av kravspecifikation: | Kontroll- eller identifieringsmärke för livsmedel av animaliskt ursprung |
|---|---|
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Nej |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310960055164 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5516 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07310960055167 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 37310960055168 |
| Artikelkategori: | Super Size Chicken Kebab |
|---|---|
| Produktnamn: | Super Size Chicken Kebab |
| Varumärke: | Billys |
| Leverantörens artikelnummer | 5516 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | SE-531 82 Källby, SWEDEN |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | 020-76 40 20 |
| Hemsida: | billys.com |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 4265 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 264 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 300 mm |
| Artikelns höjd: | 252 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37310960055168 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 17310960055164 |
| Artikelkategori: | Super Size Chicken Kebab |
|---|---|
| Varumärke: | Billys |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 219520 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1158 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |