
Ingredienser: VETEMJÖL (malt av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra)), vatten, tomatpuré, MJÖLK, rapsolja (emulgeringsmedel E471, arom, antioxidationsmedel E300), Mozzarella (MJÖLK, salt, startkultur, mikrobiologiskt löpe), jäst, Grana Padano (MJÖLK, salt, löpe, konserveringsmedel E1105 (från ÄGG)), basilika, ÄGG, torkad surdeg av VETE (mältat VETEMJÖL, emulgeringsmedel E472e, antioxidationsmedel E300), modifierad stärkelse, socker, salt, vitvinsvinäger, potatismjöl, persilja, vitlök, ärtprotein, oregano, druvsocker, solrosolja.
Pizzabulle Tomat & Mozzarella En härlig pizzabulle fylld med tomat och mozzarella, bakad på en mjuk och smörig deg som ger en mild och rund smak. Ett lättserverat alternativ som passar perfekt som mellanmål!
205512556080 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Matbröd, styck -- Övrigt bröd
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Färdigbakad, tinas i rumstemperatur. Alternativt bakas från fryst i 200°C i 6-10 minuter och temperatur utjämna i 15 min. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Protein: | 8,6 g |
| Kolhydrat: | 36 g |
| - Varav sockerarter: | 2,9 g |
| Fett: | 9,9 g |
| - Varav mättat fett: | 2,1 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 2,1 g |
| Energi: | 270 kcal |
| Energi: | 1131 kJ |
| Polyoler: | 0 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310960054719 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 40 st Mellannivåförpackningar 17310960054716 |
| Artikelkategori: | Pizzabulle Margherita |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | 40x90g FV |
| Produktnamn: | Pizzabulle Margherita |
| Varumärke: | Dafgårds |
| Förpackningsstorlek: | 90 g |
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | 531 82 Källby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | +46(0)510-845 00 |
| Hemsida: | www.dafgards.se |
| Marknadsbudskap: | Pizzabulle Tomat & Mozzarella En härlig pizzabulle fylld med tomat och mozzarella, bakad på en mjuk och smörig deg som ger en mild och rund smak. Ett lättserverat alternativ som passar perfekt som mellanmål! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: VETEMJÖL (malt av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra)), vatten, tomatpuré, MJÖLK, rapsolja (emulgeringsmedel E471, arom, antioxidationsmedel E300), Mozzarella (MJÖLK, salt, startkultur, mikrobiologiskt löpe), jäst, Grana Padano (MJÖLK, salt, löpe, konserveringsmedel E1105 (från ÄGG)), basilika, ÄGG, torkad surdeg av VETE (mältat VETEMJÖL, emulgeringsmedel E472e, antioxidationsmedel E300), modifierad stärkelse, socker, salt, vitvinsvinäger, potatismjöl, persilja, vitlök, ärtprotein, oregano, druvsocker, solrosolja. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19059070 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 91 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 90 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 90 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 100 mm |
| Artikelns höjd: | 45 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310960054716 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5471 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 40 st Basnivåförpackningar 07310960054719 |
| Ingår i: | 40 st Toppnivåförpackningar 37310960054710 |
| Artikelkategori: | Pizzabulle Margherita |
|---|---|
| Produktnamn: | Pizzabulle Margherita |
| Varumärke: | Dafgårds |
| Leverantörens artikelnummer | 5471 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | 531 82 Källby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | +46(0)510-845 00 |
| Hemsida: | www.dafgards.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 4080 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 295 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 220 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37310960054710 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 40 st Mellannivåförpackningar 17310960054716 |
| Artikelkategori: | Pizzabulle Margherita |
|---|---|
| Varumärke: | Dafgårds |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 178000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |