Ingredienser: Gris*- och nötkött* 78%, vatten, potatisstärkelse, salt, kryddor (paprika, svartpeppar, cayennepeppar), lök, druvsocker, stabiliseringsmedel (E450), tomat, vitlök, paprikaextrakt, antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250). *Ursprung Sverige.
Upplev smakrikheten av Medelhavet med Charkuterifabrikens chorizokorv. Varje tugga är en spännande upplevelse med kryddor och aromer - röd paprika, vitlök och en härlig rökighet i en harmoni. Tillverkad av högkvalitativt kött från svenska gårdar med pricksäkra kryddor som ger vår chorizo en härlig smakupplevelse.
308514675709 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Kryddiga korvar
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara, förvaras vid högst +8º C. |
| Användningsinstruktioner: | Bäst före gäller obruten förpackning. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 3-5 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 850 kJ |
| Energi: | 200 kcal |
| Protein: | 13 g |
| Fett: | 15 g |
| - Varav mättat fett: | 6,4 g |
| Kolhydrat: | 3,5 g |
| - Varav sockerarter: | < 0,5 g |
| Salt: | 2,0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07300300052260 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 9 st Mellannivåförpackningar 57300300052265 |
| Artikelkategori: | Chorizo |
|---|---|
| Produktnamn: | Chorizo |
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Förpackningsstorlek: | 9x120g |
| Kontakt GLN: | 7300300000001 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | KLS Ugglarps AB |
| Kontaktadress: | Porfyrvägen 14, 224 78 Lund |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| Hemsida: | www.charkuterifabriken.se |
| Telefon: | 0480-70 70 00 |
| Sökbegrepp E-handel | "charkuterifabriken, halland, halländsk mat, chorizo, korv, smakrik korv, hög kötthalt, kryddkorv, paprika, vitlök, grill, grilla, gris, griskött, svensk råvara, svensk produktion, svenskt kött, ungdomsmat, familj, familjemiddag, utflykt, picknick, steka, gott, god mat, bra råvaror, middag, lunch, fest, kalas, bjudning, husman, husmanskost, grilltips, roliga grilltips, grilltips mat, grilltips tillbehör, grilltips gasolgrill, grilltips kolgrill |
|---|
| Marknadsbudskap: | Upplev smakrikheten av Medelhavet med Charkuterifabrikens chorizokorv. Varje tugga är en spännande upplevelse med kryddor och aromer - röd paprika, vitlök och en härlig rökighet i en harmoni. Tillverkad av högkvalitativt kött från svenska gårdar med pricksäkra kryddor som ger vår chorizo en härlig smakupplevelse. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klassisk chorizokorv med kryddning balanserad av bland annat röd paprika, vitlök och djärv rökighet. Vår högkvalitativa chorizo passar i alla sammanhang. Njut av Medelhavets smaker tillsammans med kött från svenska gårdar. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Gris*- och nötkött* 78%, vatten, potatisstärkelse, salt, kryddor (paprika, svartpeppar, cayennepeppar), lök, druvsocker, stabiliseringsmedel (E450), tomat, vitlök, paprikaextrakt, antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250). *Ursprung Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 16010099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras vid högst +8º C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bäst före gäller obruten förpackning. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 3-5 dagar. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1088 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1080 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1080 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1080 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 55 mm |
| Artikelns höjd: | 127 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 57300300052265 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 29070885 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 9 st Basnivåförpackningar 07300300052260 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 77300300052269 |
| Artikelkategori: | Chorizo |
|---|---|
| Produktnamn: | Chorizo |
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Förpackningsstorlek: | 9.72 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 29070885 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 27350036891613 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras vid högst +8º C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bäst före gäller obruten förpackning. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 3-5 dagar. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 1630 gram |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS hellåda 167 svart |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 11422 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 194 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 181 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77300300052269 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 57300300052265 |
| Artikelkategori: | Chorizo |
|---|---|
| Varumärke: | Charkuterifabriken |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-04-08 |
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras vid högst +8º C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bäst före gäller obruten förpackning. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 3-5 dagar. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som plast. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 288928 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1249 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |