Mer svenska råvaror på Julbord

Julen är en festlig tid fylld av gemenskap, familj, och traditioner. För många är det en tid att hylla det gamla och samtidigt omfamna nya traditioner.

Vänner och familj samlas runt det vackert dukade julbordet, där doften av traditionella rätter fyller luften och skapar en varm stämning. Det är en tid då vi tillsammans njuter av klassiker som julskinka, köttbullar, prinskorv och grönkål, men också utforskar nya smaker och rätter från olika kulturer. 

Gudruns är familjeägt och tror helhjärtat på svensk råvara som en central ingrediens i allt vi gör. Det innebär att vi kan njuta av högkvalitativ, näringsrik mat samtidigt som vi stödjer vårt lands jordbruk och bevarar våra kulinariska arv. Dessutom ser vi, likt många andra, betydelsen av att ha hela förädlingskedjan av mat i Sverige. 

Alla Gudruns produkter är märkta med märkningen Kött från Sverige.

Julkorv kokt

GUDRUNS

Julkorv kokt

Art.nr: 5523

GTIN: 02321552300003

Julkorv kokt i tät tarm

Kycklingprinskorv

Sörensens Fågelchark

Kycklingprinskorv

Art.nr: 9634

GTIN: 02321963400002

Skinnfri. En korv väger ca 16g

Kycklingköttbullar premium

Sörensens Fågelchark

Kycklingköttbullar premium

Art.nr: 9635

GTIN: 07340052596353

Ca 14 g per köttbulle.

Lökkorv

GUDRUNS

Lökkorv

Art.nr: 4304

GTIN: 02321430400009

Revbensspjäll sous-vide rim

GUDRUNS

Revbensspjäll sous-vide rim

Art.nr: 3306

GTIN: 02321330600004

Om Gudruns AB

Vårt ansvar från hage till mage. För oss på Gudruns börjar en god måltid med en närhet till alla led i vår produktion, från svenska uppfödare, via vårt eget slakteri, egen förädling. Vår märkning Kött Från Sverige och Från Sverige är en garanti för att alla delar i vår livsmedelskedja är i Sverige. Dessutom står Gudruns för smakupplevelser och högsta kvalitet.

Kontakt

Gudruns AB